• Tüm Kategoriler
  • ASUS PRIME Z690-A, 4xDDR5, 4x M.2, HDMI, DP, 2xType-C, 12-13.Nesil, LGA1700 Soket, ARGB Gaming Anakart

   Görsel 1
   AtlasPuan : 4.884.957
   Fiyat:
   6.067,63 TL
   Havale / EFT:
   6.006,95 TL
   1.071,95 TL'den başlayan taksit seçenekleri için tıklayın.
   Aynı Gün Kargo Sınırlı Sayıda Kargo Bedava

   PRIME Z690-A

   PCIe® 5.0, dört adet M.2 yuvası, 16+1 DrMOS güç aşaması, DDR5, HDMI®, DisplayPort™, Intel 2.5 Gb Ethernet, USB 3.2 Gen 2x2 Type-C®, ön USB 3.2 Gen 2 Type-C®, Thunderbolt™ 4 desteği ve Aura Sync RGB aydınlatma özelliklerine sahip Intel® Z690 LGA 1700 ATX anakart

   • Intel® LGA 1700 soket: 12.Nesil Intel işlemciler için hazır
   • Geliştirilmiş Güç Çözümü: 16+1 DrMOS, ProCool soketleri, kararlı güç dağıtımı için alaşım bobinler ve dayanıklı kapasitörler
   • AI Hız Aşırtma İşlemci ve soğutucuya bağlı olarak CPU performansını optimize ederek uzmanların yaptığı ayarlara çok yakın sonuçlar elde eder
   • AI Soğutma: Anakarttaki tüm fanları yönetip kontrol eder, mevcut sistem yükü ve sıcaklığına göre en uygun ayarları belirler
   • İki Yönlü Yapay Zeka Destekli Gürültü Engelleme: Mikrofondan ve ses çıkışından arka plan gürültüsünü azaltarak oyunlarda ve görüntülü görüşmelerde kristal netliğinde iletişim sağlar
   • Kapsamlı Soğutma: Geniş VRM soğutma bloğu, M.2 soğutma bloğu, Q-Latch’e sahip M.2 Arka Plakası, hibrit fan başlıkları ve Fan Xpert 4
   • Yeni Nesil Bağlantılar: DDR5 bellek, PCIe® 5.0, Intel 2.5 Gb Ethernet, USB 3.2 Gen2x2 Type-C®, ön panel USB 3.2 Gen 2 Type-C®, Thunderbolt™ 4 başlığı, dört adet PCIe® 4.0 M.2 yuvası


   PRIME

   ASUS Prime serisi anakartlar, 12. Nesil Intel® Core™ işlemcilerin tüm potansiyelini ortaya çıkarmak için özenle geliştirildi. Sağlam güç tasarımına, kapsamlı soğutma çözümlerine ve akıllı ayar seçeneklerine sahip olan Prime Z690-A, günlük kullanıcılara ve kendi PC’lerini toplayan kişilere kullanışlı yazılımlar ve özelliklerle çeşitli performans ayar seçenekleri sunuyor.

   ASUS Prime Z690-A, siyah ve beyaz kaplama detayları, uzay mekiğinden ilham alınan tasarım elementleri, metalik isim plakası ve PCB kapağı ile şık ve gelecekten gelen bir görünüme sahip sistem kurmanıza olanak sağlıyor.


   Performans


   Soğutma


   Kişiselleştirme


   Bağlantı Seçenekleri


   İSTEDİĞİNİZ GİBİ AYARLAYIN

   ASUS Prime serisinin temelinde kapsamlı kontrol imkanları yer alıyor. Prime Z690 anakartlar sisteminizi her yönüyle ayarlamak için esnek araçlara sahip. Böylece çalışma şeklinize en uygun performans ayarlarını yapıp üretkenliğinizi maksimum düzeye çıkarabilirsiniz.


   5 Yönlü Optimizasyon

   ASUS 5-Yönlü Optimizasyon bilgisayarınızı akıllandırır. Karmaşık ayarları sadece tek bir tıklamayla halletmenizi sağlar ve sistemin önemli noktalarını dinamik olarak optimize eder, bilgisayarınıza özel hız aşırtma ve soğutma profilleri sunar.

   • Kolay Optimizasyon, sistem özelliklerinize özgü hız aşırtma ve soğutma profilleri geliştiren otomatik bir ayar aracıdır.
   • Stres testi özelliğiyle kullanıcılar CPU veya bellek odaklı iş yükleri için sistemi optimize edebilir ve hız aşırtma yapabilir.

   TPU

   CPU Performans Artışı

   Akıllı bir sistem ayar aracı olan TurboV Processing Unit TPU , otomatik olarak voltaja ince ayar yapmayı, sistem verilerini takip etmeyi ve optimum performans için hız aşırtma parametrelerini ayarlamayı sağlar.


   EPU

   Çok Yönlü Enerji Verimliliği

   EPU, güç sarfiyatını otomatik olarak optimize eder ve Dışarıda Modu sayesinde enerji tasarrufunu en üst düzeye çıkarır. Bu akıllı modda, kullanılmayan giriş/çıkış kontrolcüleri kapatılarak üst düzey enerji tasarrufu sağlanan bir senaryo oluşturulur.


   Digi+ VRM Kontrolü

   Hassas Dijital Güç Kontrolü

   Digi+ voltaj-regülatör modülü VRM voltaj düşüşlerinde gerçek zamanlı kontrol sağlayarak frekans ve güç verimliliği ayarlarını otomatik olarak düzenler. Ayrıca üst düzey kararlılık ve performans için işlemciye ince ayar yapma imkanı verir.


   Turbo App

   Uygulamalara Özel Profiller

   Turbo App; CPU hız aşırtmayı belirlemenizi, fan profilleri oluşturmanızı, ağ verilerinin önceliklerini atamanızı ve ses ayarlarını optimize etmenizi sağlar. Böylece sisteminiz tam ihtiyacınıza göre ayarlanır.

   ASUS AI Hız Aşırtma

   ASUS AI Hız Aşırtma, sisteminizden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayan akıllı bir araç. İşlemcinizin ve soğutma sisteminizin profilini çıkaran bu araç en uygun voltaj ve frekans ayarlarını tahmin ediyor.

   Windows’ta AI Suite yazılımı veya doğrudan UEFI üzerinden erişilebilen kullanışlı AI Hız Aşırtma özelliği her seviyeden kullanıcının anlayabileceği bir arayüze sahip. Tecrübeli hız aşırtma tutkunlarına geniş ayar seçenekleri sunan bu arayüz başlangıç seviyesindeki kullanıcılara da otomatik ayar imkanı veriyor.

    


   Bir Bakışta AI Hız Aşırtma

   Uzmanlar Tarafından Tasarlandı

   AI Hız Aşırtma teknolojisinin kalbinde, dünyaca ünlü hız aşırtma uzmanlarıyla birlikte her tür kullanıcıya uygun bir araç sunmak çalışan ROG Ar-Ge mühendislerinin geliştirdiği özel algoritma yer alıyor.


   Tahmini Sınırlar

   Algoritma işlemcinizi ve soğutma sisteminizi analiz edip, elde ettiği verilere göre en uygun ayarları tahmin ediyor. Ardından yazılım bu ayarları kullanarak hız aşırtma işlemini, frekans ve voltaj dengesini otomatik olarak düzenliyor.


   Gerçek Zamanlı Ayarlar

   İş yükünü, sistem sıcaklığını, fan hızını ve güç tüketimini takip eden yazılım, en uygun performansı devamlı sunabilmek için gerçek zamanlı ayarlamalar yapıyor.


   Çekirdek Grubu Yükleme

   Çok sayıda çekirdeğe sahip işlemcilerde, AI Hız Aşırtma özelliği verileri çekirdek grubuna göre listeliyor. Bu özellik size çekirdek gruplarının durumuna göre değişen denetim imkanı veriyor, manuel ayarlar için hedef frekans ve voltaj tahminleri sunuyor.


   AI Suite ile AI Hız Aşırtma

   Dahili yapay zeka, AI Suite’teki Windows’ta Kolay Optimizasyon ile eksiksiz ve esnek kontrol imkanı sağlayan otomatik hız aşırtma olanağı sunuyor.


   AI Hız Aşırtma Kılavuzu

   AI Hız Aşırtma Kılavuzu sisteminizi manuel olarak nasıl ayarlayabileceğinizi gösteren ayrıntılı bilgiler ve talimatlar içeriyor. F11 kısayol tuşuna basarak kılavuza erişebilirsiniz.


   AI Soğutma

   ASUS AI Soğutma teknolojisi, anakarta bağlı fanları kontrol ederek sistemin mevcut yüküne ve sıcaklığına göre en uygun ayarları otomatik olarak yapıyor.

   Kendi Kendine Uyum Sağlayabilen Fan Ayarı

   CPU Sıcaklık Tespiti

   AI Soğutma işlevi, CPU sıcaklığını tespit ettikten sonra özel bir algoritma kullanarak sistemi soğutmak ve fan gürültüsünü düşük tutmak için gereken en düşük fan hızını hesaplıyor.


   Otomatik Optimizasyon

   Sistem yükü sabit olduğunda, yazılım otomatik olarak fan hızını optimum düzeye düşürüyor* ve performanstan ödün vermeden gürültüyü azaltıyor.

   *AI Soğutma işlevinden yararlanmak için fanların şu başlıklara takılması gerekir: CPU_FAN / CPU_OPT / CHA_FAN / W_PUMP+/ AIO Pump


   Sürekli Takip

   AI Soğutma, sistemi sürekli takip ederek mevcut yüke göre fan hızını ayarlıyor.


   Otomatik Ayar

   Tek Tıkla Etkinleştirme

   AI Soğutma özelliği ASUS Armoury Crate’teki Fan Xpert 4 arayüzünden kolayca etkinleştirilebiliyor. Bu özellik etkinleştirildiğinde tüm manuel kontrollerin yerini alıyor.


   Manuel Ayar

   Fan Hızı Referansları

   AI Soğutma teknolojisi, manuel kontrolü tercih edenlere, sıcaklığa göre fan hızlarını gösteren bir grafikle referans noktaları vererek fan ayarları için bir kılavuz sunuyor.


   UEFI BIOS

   Ünlü ASUS UEFI BIOS, sisteminizi yapılandırmak ve ayarlamak için gereken her şeyi sunar. Kendi sistemini kendisi toplamaya ilk kez başlayanlar için akıllı şekilde basitleştirilmiş seçenekler sunmasının yanı sıra tecrübeli kullanıcılara da kapsamlı özellikler sağlar.


   Gelişmiş Mod

   Ciddi Uzmanlar İçin Gelişmiş Ayarlar

   UEFI’deki kullanışlı Gelişmiş mod, kontrolü tamamen elinize almanızı sağlıyor. Dahili arama özelliği seçenekleri bulmayı kolaylaştırırken çeşitli gelişmiş işlevler de ince ayar yapma imkanı veriyor. Böylece aradığınız performansa erişebiliyorsunuz.

   MemTest 86

   UEFI BIOS’a kurulu gelen MemTest86 yazılımı, USB sürücüye veya işletim sistemine girmeye gerek olmadan tek tıkla bellek sorunlarını belirliyor. Bellek raporu daha sonra referans için BIOS arşivine kaydediliyor.


   Tahmin

   AI Hız Aşırtma, hız aşırtma performansını tahmin etmek için sıcaklık, fan hızları ve güç tüketimini de izliyor.


   AI Hız Aşırtma Kılavuzu

   AI Hız Aşırtma Kılavuzu sisteminizi manuel olarak nasıl ayarlayabileceğinizi gösteren ayrıntılı bilgiler ve talimatlar içeriyor.


   Arama Özelliği

   İhtiyaç duyduğunuz seçeneği veya ayarı hızla ve kolayca bulun.


   ASUS Kullanıcı Profili

   Farklı BIOS sürümleri arasında yapılandırma ayarlarını değiştirin veya arkadaşlarınızla paylaşın.


   FlexKey

   Kasadaki reset düğmesine Aura aydınlatmayı açıp kapama işlevini atamak mümkün. DirectKey-i etkinleştirerek doğrudan UEFI BIOS-a girebilir veya sistemi yeniden başlatabilirsiniz.


   EZ Modu

   Hızlı ve Kolay Kurulum

   Önemli ayarları ve istatistikleri görüntüleyen EZ modu ayrıca, kılavuzlar, sürükle bırak işlevi ve önemli ayarları tek tıkla uygulama gibi özelliklerle sisteminizi anında kurup kullanmanızı sağlıyor.

   AI Hız Aşırtma

   Kısayol tuşuyla AI Hız Aşırtmayı etkinleştirebilirsiniz.


   Kullanımı Kolay Görsel Fan Kontrolleri

   Sadece mouse’nizle bir eğriyi çekerek her bir fan için ince ayar yapın.


   Aura Açma/Kapama Modu Gizlilik

   Aura RGB aydınlatmaları kolayca etkinleştirebilir veya sade bir görünüm için devre dışı bırakabilirsiniz.


   SOĞUTMA

   Birden fazla yerleşik soğutma bloğuyla ve hibrit fan başlıklarıyla donatılan Prime Z690 serisi sisteminizin yoğun iş yükü altında bile serin ve stabil çalışmasını sağlar.

   Soğutma blokları

   M.2 Soğutma Blokları

   Üç adet M.2 yuvasının ikisinde yer alan M.2 soğutma blokları, uzun süreli veri aktarımları sırasında M.2 depolama cihazlarında oluşabilecek tıkanmaları önlüyor.

   Çıkarılabilir vidalar, soğutma bloğunu çıkarırken kaybolmayı ve düşmeyi önler.


   VRM Soğutma Blokları ve Termal Dolgular

   Prime Z690-A’nın sahip olduğu iki VRM soğutma bloğu, önceki Z590 anakartlarda bulunanlardan önemli ölçüde daha büyük. Soğutma bloğu ve termal dolgular, MOSFET’ler ve bobinlerdeki ısı aktarımını arttırarak daha iyi soğutma performansı sağlar.


   M.2 Arka Plakası

   M.2 arka plakası hava akışı kısıtlı bile olsa depolama cihazlarından en yüksek performansın alınmasını garantiliyor. Q-Latch mekanizmasına sahip olan arka plaka M.2 SSD’yi muhafaza etmeye veya tornavidaya ihtiyaç duymadan yerinden çıkartabilmenizi sağlıyor.


   Daha Serin Tasarım

   Prime Z690 serisi, Fan Xpert 4 veya UEFI BIOS üzerinden yapılan, kapsamlı soğutma kontrollerine sahip.


   Birden Fazla Sıcaklık Kaynağı

   Her bir başlık, üç adet termal sensörü dinamik olarak referans alabilir. Fan Xpert 4, desteklenen ASUS ekran kartlarının sıcaklığını takip etme imkanı vererek GPU ve CPU’ya yoğun yük bindiren görevlerde en uygun soğutmayı elde etmeyi sağlar.


   Çift Pompa Başlığı

   Çift Pompa Başlığı Yüksek performanslı PWM veya DC su pompaları için 3A’nın üzerinde akım sunan özel bir başlık ve buna ek olarak AIO’lara özel ikinci bir başlık.

   *AIO pompa başlığı 1A’lık akımı destekler. Su pompası ve başlığı 3A’lık akımı destekler.


   Akıllı Koruma

   Özel bir entegre devre, fan başlıklarını fazla ısınmaya ve fazla akıma karşı korur.


   4 pimli PWM/DC Fan

   Dahili her başlık, PWM veya DC fanlarının otomatik olarak tespit edilmesine destek verir.


   PERFORMANS

   Prime Z690 serisi, 12. Nesil Intel® Core™ işlemcilerin artan çekirdek sayısının ve bant genişliğinin üstesinden gelebilecek şekilde geliştirildi. ASUS Z690 anakartlar günlük üretkenliği artıran tüm temel özellikleri sunuyor. Böylece sisteminiz kararlı güç dağıtımı, kullanışlı soğutma ve esnek veri aktarım seçenekleriyle kullanıma hazır hale geliyor.


   Sağlam Güç Tasarımı

   12. Nesil Intel® Core™ işlemcilerin tüm performansından yararlanmak için stabil güç dağıtımı çok önemli. Prime Z690-A, çok sayıda çekirdeğe sahip bu işlemcilerin taleplerine yönelik olarak tasarlandı.

   ProCool Bağlantıları

   İşlemciye doğrudan 12 volt güç sağlayan özel 4+8 pinli bağlantılar, anakart ile güç kaynağı arasındaki bağlantıyı iyileştiriyor. Her bir jakta bulunan sağlam pimler, içi boş pinli mevcut bağlantılara göre daha fazla akım taşıyabiliyor.


   16+1 DrMOS

   16+1 DrMOS güç aşamasına sahip VRM, en yeni intel işlemcilerin talep ettiği güç ve verimliliği sunuyor.


   Bellek

   DDR5 Performans Artışı

   Prime Z690-A, sadece yüksek hızlı kit’lere değil, aynı zamanda kilitli güç yönetimi entegre devreleri PMIC olan giriş seviyesi bellek modüllerine de hız aşırtma sağlayarak DDR5 performansını arttırıyor.

   • Anakart üzerindeki adanmış devre DDR5 bellek PMIC kısıtlamalarını güvenli bir şekilde aşarak varsayılan 1.1-volt limiti geçmenize, frekans ve zamanlamaları maksimuma çıkartmanıza olanak tanıyor.
   • Genellikle kilidi açılmış kısıtlı bir PMIC, bellek voltajı her ayarlandığında yeniden başlatma gerektiriyor. Prime Z690-A, bu can sıkıcı sınırlamayı akıllıca çözmek için yerleşik donanım ve aygıt yazılımından yararlanır. Bu sayede önceki nesil DDR bellekler için de kullanılan soft reset işlemi aracılığıyla voltaj ayarlamalarının uygulanmasını sağlar.

   Bellek hız aşırtmaya yeni olan kullanıcılar için, Prime Z690-P WIFI PMIC kısıtlı bellek modülleri için özel Asus Enhanced Memory Profile AEMP aygıt yazılımına sahip. AEMP, kullandığınız kit’deki çipleri otomatik olarak bularak optimize frekansları, zamanlamaları ve voltaj profillerini sunarak performansı serbest bırakmanızı zahmetsiz şekilde sağlar.


   ASUS OptiMem II

   Anakartın iletken hatlarında yapılan yenilikler, en son Intel işlemcilerin bellek bant genişliğine sınırsız bir şekilde erişmesini sağlıyor. ASUS OptiMem II teknolojisi, geçişleri azaltmak için bellek sinyal hatlarını dikkatlice farklı PCB katmanlarına yerleştiriyor. Ayrıca, paraziti büyük oranda azaltmak için koruma bölgeleri de ekliyor. Anakartın iletken hatlarında yapılan yenilikler, en son Intel işlemcilerin bellek bant genişliğine sınırsız bir şekilde erişmesini sağlıyor. ASUS OptiMem II teknolojisi, geçişleri azaltmak için bellek sinyal hatlarını dikkatlice farklı PCB katmanlarına yerleştiriyor. Ayrıca, paraziti büyük oranda azaltmak için koruma bölgeleri de ekliyor.

   ASUS OptiMem II’nin faydaları:

   • Gelişmiş bellek kararlılığı ve uyumu
   • Aynı voltajda daha düşük bellek gecikmesi
   • Gelişmiş bellek frekans aralığı

   OptiMem II teknolojisine sahip anakartlar Synopsys HSPICE simülasyon yazılımıyla test edilmiştir.


   Depolama

   Dört adet M.2 yuvası 64 Gbps’e kadar

   PCI Express® 4.0 üzerinden 64 Gbps’e kadar veri aktarımına destek veren toplam dört adet M.2 yuvası sunan Prime Z690-A, işletim sistemi veya uygulamalar için kullanılan sürücülerde daha hızlı açılış ve yükleme süreleri elde edilmesini sağlıyor.

   *Gerçek aktarım hızı teorik maksimum hızdan daha düşüktür.


   Bağlantı Seçenekleri

   PCIe® 5.0 Yuvası

   12.Nesil Intel işlemciler beraberinde PCIe 5.0 desteğini de piyasaya getiriyor. PCIe 5.0, PCIe 4.0’dan iki kat daha hızlı veri aktarım hızı sağlayarak, yeni veri ağırlıklı görevlerle başa çıkabilecek kadar sağlam hale geliyor. PCIe 5.0, geliştirilmiş sinyal bütünlüğü, eklenti kartları için geriye dönük uyumlu CEM bağlantıları ve önceki PCIe sürümlerine geriye dönük uyumluluk gibi faydaları da beraberinde getiriyor.


   USB 3.2 Gen 2x2 Type-C®

   20 Gbps’e ulaşan veri aktarım hızlarına sahip USB 3.2 Gen 2x2 özelliğindeki ön ve arka USB Type-C® bağlantı noktaları da dahil çok sayıda UBS bağlantısı ile çevre birimleriyle donatılmış üst düzey sistemler kurabilirsiniz.


   Thunderbolt™4 Desteği

   Prime Z690-A, dahili başlık ile Thunderbolt™ 4 desteği sunuyor. En yeni Intel sertifikalı ASUS ThunderboltEX 4 eklenti kartıyla, tek bir kablo üzerinden 40 Gbps’e kadar çift yönlü hız sağlıyor. Ayrıca bu kart, birden fazla ekran bağlamak için papatya dizilimi işlevi de sunuyor. Böylece 8K çözünürlüğe kadar ekran desteği veriyor. Buradan ayrıca 100 watt’a kadar güçle hızlı şarj yapılabiliyor.


   Intel® 2.5 Gb Ethernet

   Intel® Ethernet Connection I225-V, işlemciye ek yükü azaltır ve olağanüstü düzeyde yüksek TCP ve UDP çıkışıyla daha hızı ve akıcı veri aktarımı yapılmasını sağlar.

   • İşlemcide Düşük İş Yükü
   • Yüksek TCP ve UDP Çıkışı

   LANGuard

   ASUS LANGuard, daha güvenilir bağlantı ve daha iyi çıkış sağlamak için sinyal birleştirme teknolojisine ve üst düzey EMI korumalı yüzeye monte edilmiş kapasitörlere sahip donanım seviyesinde bir ağ korumasıdır.


   ÖZELLEŞTİRME

   Prime Z690 serisi tüm deneyimi geliştirecek ince ayrıntılara sahip. Bunlar arasında net ses kalitesi sunan özel codec’ler ve tamamen size özel bir stil oluşturmanızı sağlayan kullanışlı RGB aydınlatma kontrolleri bulunuyor.

   Ses

   İki Yönlü AI Destekli Gürültü Engelleme

   ASUS’a özgü bir güçlü ses aracı, geniş bir derin öğrenme veri tabanından yararlanarak mikrofondaki* ve gelen sesteki arka plan gürültüsünü azaltırken konuşma sesini koruyor. Dikkat dağıtıcı klavye ve mouse sesleri ve diğer ortam gürültüleri ortadan kaldırılıyor. Böylece oyunlarda veya görüşmelerde hem sesiniz net bir şekilde duyuluyor hem de gelen sesleri tam olarak anlayabiliyorsunuz.

   • 500M Derin Öğrenme Veritabanı
   • SES Giriş/Çıkı
   Diğer Özellikler
   Stok KoduPRIME-Z690-A
   MarkaAsus
   Stok DurumuVar

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.